Edward Thorp

Edward Thorp

W 1962 r. dr Thorp opublikował swoją pierwszą książkę „Beat the Dealer, A Winning Strategy for the Game of Twenty One”. Książka prezentowała oparty na matematycznych podstawach system liczenia kart Ten Count. Jest to wzór, na podstawie którego gracze określają proporcje zakładów.

Jako profesor matematyki w Massachusetts Institute of Technology (MIT), dr Thorp spędzał weekend w Las Vegas z przyjacielem Claude’m Shannonem i żoną Betty. Pan Shannon był inżynierem, matematykiem i wielkim fanem blackjacka i ruletki. Dwaj przyjaciele wynaleźli w 1961 r. komputer, pomagający osiągnąć przewagę w grze (obecnie zabroniony w większości kasyn). Testując i doskonaląc swój system liczenia kart w kasynach (dzięki funduszom od organizacji podziemnej), Thorp napisał swoją książkę. Jego system przyniósł oczekiwane rezultaty, a wszystkie opracowane później inne systemy liczenia kart opierają się na jego założeniach.

Oto, co dr Thorp mówi na temat swojej książki „Beat the Dealer”: „Publikacja tej książki [metody] jest rzadkim wydarzeniem w świecie gier hazardowych, ponieważ prezentuje ona jeden z niewielu systemów stawiania zakładów, których skuteczność rzeczywiście została udowodniona. Jest to jedyny system zakładów na wyścigach, który dostatecznie poddano naukowej analizie, by przekonać mnie, że jest rzeczywiście skuteczny… Nad solidną naukową analizą założeń tego systemu trudziło się aż dwóch dobrych naukowców – profesor William Ziemba [Dr Z] i jego student [obecnie doktor] Donald Hausch. Bill Ziemba jest ekspertem ds. badań operacyjnych i zarządzania portfelem a także ds. teorii hazardu i jej zastosowań praktycznych. Jego główna dziedzina specjalizacji, badania operacyjne, dotyczy zastosowania matematyki w świecie rzeczywistym.”

W środowisku matematycznym myśl o systemie gry, pozwalającym na pokonanie kasyna i opartym na zasadach matematycznych, przyjęto z niedowierzaniem. Teoria dr Thorp’a zyskała aprobatę jego kolegów, ale właściciele kasyn nie byli nią zachwyceni. Kasyna Las Vegas obawiały się skutków, jakie może odnieść książka Thorp’a, w związku z czym zaostrzyły niektóre z podstawowych zasad gry. Gracze zareagowali bojkotem kasyn, zmuszając je do przywrócenia dawnych zasad. Kasyna zawarły jednak z graczami pewien kompromis – zamiast blackjacka z jedną talią wprowadzono grę czterema taliami.

Oprócz setek artykułów i felietonów oraz wspomnianej książki „Beat the Deater”, dr Thorp napisał też takie publikacje jak „Beat the Market” – oparty na naukowych podstawach system giełdowy (książka napisana ze Stanleyem Robertsem), „The Gambling Times Guide to Blackjack” (również ze Stanleyem Robertsem) oraz „Elementary Probability and The Mathematics of Gambling”.

<Na przestrzeni lat zbił majątek na giełdzie. Łącząc teorie blackjacka z finansami, opracował własną koncepcję osiągania dostosowanych do ryzyka zysków z nadwyżek na giełdzie. Dzięki wiedzy na temat rachunku prawdopodobieństwa i statystyki, był w stanie zauważyć nieregularności w cenach papierów wartościowych. W artykule „A Perspective on Quantitative Finance: Models for Beating the Market” dr Thorp przedstawił źródło swoich koncepcji. „Moje koncepcje powstały w wyniku rozmyślań, lektury czasopism naukowych i publikacji finansowych, nieformalnej wymiany informacji i rozmów z innymi ludźmi. W każdym z naszych trzech przykładów rynek nie działał efektywnie, a brak efektywności lub zła wycena wyrównywały się stopniowo na przestrzeni wielu lat. Konkurencja ma tendencję do obniżania zysków, zalecane są więc dalsze badania i rozwój”.

Obecnie dr Thorp jest właścicielem dobrze prosperującego przedsiębiorstwa „Edward O. Thorp and Associates” w Newport Beach w Kalifornii.